Treści otagowane: spłacanie kredytu

Koszty kredytu

Data wpisu: 17-04-2012, Tago do wpisu: kredyt, spłacanie kredytu, kredytobiorca

Koszty kredytu to rzecz bardzo istotna, bowiem to właśnie owe koszty sprawiają, że np. bierzemy kredyt hipoteczny na 200 tys. zł, a finalnie spłacamy do banku niemalże dwa razy tyle. O czym powinniśmy pamiętać, gazu decydujemy się na jakiś kredyt hipoteczny? Co ma szczególnie duży wpływ na wysokość kosztów naszego zobowiązania? Przede wszystkim oprocentowanie. To pierwsze sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Pamiętajmy jednak, że nawet, kiedy oprocentowanie kredytu hipotecznego nie jest byt wysokie, to i tak należy jeszcze przyjrzeć się jego marży oraz wszelkim możliwym prowizjom. Często jest tak, że nawet gdy wnioskujemy o kredyt hipoteczny, płacimy za samo tylko rozpatrzenie naszego wniosku. Warto pamiętać o jednym – koszty, z którymi zawsze związany jest kredyt hipoteczny, rosną jeszcze, gdy wydłuża się okres spłaty kredytu. Ponadto warto także pomyśleć o wyborze opcji z ratami malejącymi. W ten oto sposób także zapłacimy nieco mniejsze odsetki od całej pożyczonej w banku kwoty.

Zdolność kredytowa

Data wpisu: 18-04-2012, Tago do wpisu: kredyt, spłacanie kredytu, koszty

Gdy składamy wniosek o kredyt hipoteczny, bank interesuje się przede wszystkim tym, na ile wysoką zdolność kredytową posiadamy. Przede wszystkim zanim złożymy nasz wniosek o kredyt hipoteczny, powinniśmy zdecydowanie uregulować wszystkie dotychczasowe zadłużenia – chodzi tutaj np. o spłatę rat za jakiś zakup, spłatę pożyczki czy kredytu na karcie. Naturalnie bank zawsze sprawdza historie kredytową.. Nie trzeba chyba dodatkowo podkreślać, dobra historia kredytowa jest zasadniczo równoznaczna z większą szansa na kredyt. Zdolność kredytowa jest automatycznie wyższa, kiedy posiadamy wyższe dochody. Pamiętajmy jednak, że banki preferują osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowy o dzieło czy omowy zlecenia nie są brane pod uwagę we wszystkich bankach. Dobrym pomysłem, kiedy nasze dochody nie należą do najwyższych, jest znaleźnie współkredytobiorcy, który dla odmiany ma wysoką zdolność kredytową. Zawsze po pewnym czasie osoba ta Mozę się po prostu odłączyć od naszego zobowiązania.

Raty kredytu hipotecznego

Biorąc kredyt hipoteczny, mamy do wyboru raty o stałej wysokości bądź tez raty malejące. Warto rozważyć obie opcje, zanim ostatecznie zdecydujemy sie na konkretną ofertę kredytową. Jeśli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny z ratami stałymi, to niestety finalny koszt jego spłaty będzie wyższy niż jest to w przypadku kredytu z ratami malejącymi. Ale po kolei. Raty stałe oznaczają, ze przez wszystkie lata spłaty naszego zadłużenia wpłacamy do baku ciągle taką samą kwotę. Jednak zmienia się procentowy działa samego pożyczonego kapitału – na początku spłacamy w zasadzie same odsetki, z czasem dopiero rata składa się w przeważającej części z kapitału. W przypadku rat malejących sytuacja przedstawia się diametralnie inaczej. Tym razem każdego miesiąca spłacamy ratę składającą się ze stałej części kapitałowej oraz części odsetkowej, która ma odpowiadać nie spłaconej jeszcze kwocie kredytu. W efekcie z każdym miesiącem raty stopniowo maleją. Raty malejące są tańsze niż stałe, jednak wiążą się ze sporymi wyrzeczeniami na początku spłaty kredytu.

Kredyt czy wynajem?

Każdy z nas kiedyś zaczyna myśleć o zakupie własnego lokum. Dlatego też warto zastanowić się, czy lepszą opcją jest wynajem mieszkania lub domu, czy też lepiej jest zdecydować się na kredyt hipoteczny. Oczywiście obie możliwości mają swoje zalety. W przypadku wynajmu mieszkania nie musimy samodzielnie martwić się np. wymiana okien, malowaniem ścian itd. Poza tym nie ma potrzeby wykazywać się wysokimi dochodami, by podpisać umowę najmu. Niestety wynajmem mieszkania oznacza, że np. czynsz może zawsze zostać podniesiony lub że w właściciel mieszkania zdecyduje się je sprzedać, a my będziemy zmuszeni poszukać innego lokum. Dlatego właśnie lepszy jest kredyt. W przypadku kredytu raty płacimy przez określony cza, po którym mieszkanie staje się naszą własnością, co oznacza, ze możemy je np. sprzedać lub wynająć. Obecnie kredyty mieszkaniowe nie są zbyt drogie, można korzystać z takich udogodnień jak program „Rodzina na swoim” (dopłaty do kredytów mieszkaniowych), warto zatem wypróbować tę właśnie opcję.