Treści otagowane: rodzaje kredytów

Raty kredytu hipotecznego

Biorąc kredyt hipoteczny, mamy do wyboru raty o stałej wysokości bądź tez raty malejące. Warto rozważyć obie opcje, zanim ostatecznie zdecydujemy sie na konkretną ofertę kredytową. Jeśli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny z ratami stałymi, to niestety finalny koszt jego spłaty będzie wyższy niż jest to w przypadku kredytu z ratami malejącymi. Ale po kolei. Raty stałe oznaczają, ze przez wszystkie lata spłaty naszego zadłużenia wpłacamy do baku ciągle taką samą kwotę. Jednak zmienia się procentowy działa samego pożyczonego kapitału – na początku spłacamy w zasadzie same odsetki, z czasem dopiero rata składa się w przeważającej części z kapitału. W przypadku rat malejących sytuacja przedstawia się diametralnie inaczej. Tym razem każdego miesiąca spłacamy ratę składającą się ze stałej części kapitałowej oraz części odsetkowej, która ma odpowiadać nie spłaconej jeszcze kwocie kredytu. W efekcie z każdym miesiącem raty stopniowo maleją. Raty malejące są tańsze niż stałe, jednak wiążą się ze sporymi wyrzeczeniami na początku spłaty kredytu.

Kredyt konsolidacyjny

Data wpisu: 21-04-2012, Tago do wpisu: rodzaje kredytów, raty

Obecnie banki oraz inne instytucje finansowe bardzo chętnie udostępniają nam rozmaite formy kredytowania. Bywa, że jedna osoba spłaca kredyt hipoteczny, samochodowy i konsumpcyjny – jest to dość skomplikowana sytuacja. Dlatego też najlepiej byłoby zdecydować się na konsolidację naszych kredytów, by móc płacić jedną ratę zamiast kilku. Jest to bardzo komfortowe przede wszystkim dla tych osób, które po skonsolidowaniu długów przestają płacić raty w różnych bankach. Poza tym nie można zapomnieć o tym, że konsolidacja czasami wiąże się z niższym oprocentowaniem kredytu. W zależności od tego, jak wysoka jest kwota kredytu konsolidacyjnego, możemy zdecydować się zarówno na kredyt gotówkowy jak i hipoteczny. Ta pierwsza opcja dotyczy stosunkowo małych sum – termin takiego kredytu jest stosunkowo krótki, a oprocentowanie wysokie. Co do kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką, to, jak łatwo się domyślić, jest to rozwiązanie odpowiednie, gdy nasze zobowiązanie opiewa na wysoką kwotę, która będzie spłacana przez wiele lat.

Kredyt refinansowy

Data wpisu: 22-04-2012, Tago do wpisu: rodzaje kredytów, raty, koszty

Pojęcie kredytu refinansowego pojawiło się stosunkowo niedawno i jeszcze nie wszyscy wiedzą, z jakim rodzajem kredytu mamy w tym przypadku do czynienia. Czym właściwie jest refinansowanie kredytu? Chodzi tutaj o takie sytuacje, kiedy np. spłacamy kredyt hipoteczny, które warunki nie są dla nas zbyt korzystne. W takiej sytuacji można skorzystać z opcji refinansowania, czyli po prostu zaciągnięcia bardziej korzystnego zobowiązania na spłatę poprzedniego. Kredyt refinansowy często bywa mylony z konsolidacją, jednak widać tutaj podstawową różnicę – refinansowanie dotyczy tylko jednego kredytu, nie zaś kilku. Obecnie kredyt refinansowy możemy wziąć bez mnóstwa dokuczliwych formalności. Poza tym istotne jest, że refinansowanie może dotyczyć nawet całej kwoty pierwotnie zaciągniętego zobowiązania. Obecnie mamy możliwość wzięcia kredytu refinansowego w wybranej walucie, poza tym ewentualne jego przewalutowanie jest najczęściej darmowe. Warto zatem rozważyć tę możliwość, gdy uznamy, ze spłacany kredyt jest dla nas zbyt obciążający.

Kredyt czy wynajem?

Każdy z nas kiedyś zaczyna myśleć o zakupie własnego lokum. Dlatego też warto zastanowić się, czy lepszą opcją jest wynajem mieszkania lub domu, czy też lepiej jest zdecydować się na kredyt hipoteczny. Oczywiście obie możliwości mają swoje zalety. W przypadku wynajmu mieszkania nie musimy samodzielnie martwić się np. wymiana okien, malowaniem ścian itd. Poza tym nie ma potrzeby wykazywać się wysokimi dochodami, by podpisać umowę najmu. Niestety wynajmem mieszkania oznacza, że np. czynsz może zawsze zostać podniesiony lub że w właściciel mieszkania zdecyduje się je sprzedać, a my będziemy zmuszeni poszukać innego lokum. Dlatego właśnie lepszy jest kredyt. W przypadku kredytu raty płacimy przez określony cza, po którym mieszkanie staje się naszą własnością, co oznacza, ze możemy je np. sprzedać lub wynająć. Obecnie kredyty mieszkaniowe nie są zbyt drogie, można korzystać z takich udogodnień jak program „Rodzina na swoim” (dopłaty do kredytów mieszkaniowych), warto zatem wypróbować tę właśnie opcję.