Treści otagowane: raty

Kredyt konsolidacyjny

Data wpisu: 21-04-2012, Tago do wpisu: rodzaje kredytów, raty

Obecnie banki oraz inne instytucje finansowe bardzo chętnie udostępniają nam rozmaite formy kredytowania. Bywa, że jedna osoba spłaca kredyt hipoteczny, samochodowy i konsumpcyjny – jest to dość skomplikowana sytuacja. Dlatego też najlepiej byłoby zdecydować się na konsolidację naszych kredytów, by móc płacić jedną ratę zamiast kilku. Jest to bardzo komfortowe przede wszystkim dla tych osób, które po skonsolidowaniu długów przestają płacić raty w różnych bankach. Poza tym nie można zapomnieć o tym, że konsolidacja czasami wiąże się z niższym oprocentowaniem kredytu. W zależności od tego, jak wysoka jest kwota kredytu konsolidacyjnego, możemy zdecydować się zarówno na kredyt gotówkowy jak i hipoteczny. Ta pierwsza opcja dotyczy stosunkowo małych sum – termin takiego kredytu jest stosunkowo krótki, a oprocentowanie wysokie. Co do kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką, to, jak łatwo się domyślić, jest to rozwiązanie odpowiednie, gdy nasze zobowiązanie opiewa na wysoką kwotę, która będzie spłacana przez wiele lat.

Kredyt refinansowy

Data wpisu: 22-04-2012, Tago do wpisu: rodzaje kredytów, raty, koszty

Pojęcie kredytu refinansowego pojawiło się stosunkowo niedawno i jeszcze nie wszyscy wiedzą, z jakim rodzajem kredytu mamy w tym przypadku do czynienia. Czym właściwie jest refinansowanie kredytu? Chodzi tutaj o takie sytuacje, kiedy np. spłacamy kredyt hipoteczny, które warunki nie są dla nas zbyt korzystne. W takiej sytuacji można skorzystać z opcji refinansowania, czyli po prostu zaciągnięcia bardziej korzystnego zobowiązania na spłatę poprzedniego. Kredyt refinansowy często bywa mylony z konsolidacją, jednak widać tutaj podstawową różnicę – refinansowanie dotyczy tylko jednego kredytu, nie zaś kilku. Obecnie kredyt refinansowy możemy wziąć bez mnóstwa dokuczliwych formalności. Poza tym istotne jest, że refinansowanie może dotyczyć nawet całej kwoty pierwotnie zaciągniętego zobowiązania. Obecnie mamy możliwość wzięcia kredytu refinansowego w wybranej walucie, poza tym ewentualne jego przewalutowanie jest najczęściej darmowe. Warto zatem rozważyć tę możliwość, gdy uznamy, ze spłacany kredyt jest dla nas zbyt obciążający.

Kredyt a różne waluty

Data wpisu: 23-04-2012, Tago do wpisu: oprocentowanie, raty, koszty

Kredyt, zwłaszcza hipoteczny, który opiewa na wielkie sumy, możemy zawsze wziąć w innej niż nasza rodzima waluta. QW przypadku, kiedy decydujemy się na standardowy kredyt walutowy, zaciągamy zobowiązanie na pewna kwotę podaną w walucie naszego kraju. Ale już w dniu podpisania umowy przynajmniej część naszego kredytu przeliczana jest na wybraną walutę – zwykle euro lub franki szwajcarskie. Bank oczywiście określa dokładnie harmonogram spłaty rat naszego kredytu – w tym przypadku używa się już obcej waluty. A jak wygląda spłata kredytu walutowego? Raty kredytu płacimy naszą krajową walutą, jednak ich wysokość uzależniona jest od stwierdzonego danego dnia kursy wybranej waluty obcej. Doradcy finansowi zalecają korzystanie z systemu tak zwanego fixingu, który polega na tym, że brany jest pod uwagę kurs średni danej waluty. Jest to najkorzystniejsza opcja, gdy chodzi o kredyt walutowy, bowiem nie musimy przejmować się kosztem kredytu wynikającym ze spreadu (jest to różnica kursów walutowych).

Historia kredytowa

Data wpisu: 25-04-2012, Tago do wpisu: oprocentowanie, raty, koszty

Bardzo ważnym elementem, który wpływa na zdolność kredytową, jest nasza historia kredytowa. Warto nieco przybliżyć to pojęcie. Historia kredytowa to cała nasza przeszłość związana ze zobowiązaniami finansowymi – gdy składamy wniosek o kredyt, jest ona dokładnie sprawdzana przez bank. Od razu trzeba zaznaczyć, że za każdym razem, kiedy bierzemy jakiś kredyt czy pożyczkę, kiedy kupujemy na raty jakiś sprzęt, informacja o tym trafia do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli zdarzy nam się zalegać ze spłatą jakiegoś zobowiązania, będzie to oczywiście odnotowane i później może zaważyć na decyzji w sprawie kolejnego kredytu. Okazuje się, że pewnym problemem jest, kiedy nie mamy żadnej przeszłości kredytowej – banki takim osobom także niezbyt chętnie udzielają kredytów. Zatem dobrze byłoby zakupić na raty jakiś sprzęt lub przez pewien czas korzystać z karty kredytowej, jeśli zamierzamy się ubiegać o jakiś większy kredyt. Co do wspomnianego zakupu na raty, to warunkiem jest spłata rat przez minimum 6 miesięcy, aby informacja o tym trafiła na do BIK.

www.regra.com.pl