Treści otagowane: prowadzenie firmy

Jak założyć działalność gospodarczą?

Data wpisu: 25-04-2012, Tago do wpisu: biznes, prowadzenie firmy, pracodawca

Wiele osób ma pomysł na lukratywna działalność, w takiej sytuacji można pomyśleć o założeniu własnej firmy. Na początek może to być chociażby jednoosobowa działalność gospodarcza. Zakładając działalność gospodarczą, powinniśmy mieć świadomość, że należy uzyskać na początku wpis do ewidencji gospodarczej. Obecnie jest to bardzo proste, bowiem można to załatwić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w naszej gminie. Kolejnym krokiem jest już załatwienie numeru REGON – wydawany jest on przez GUS. Warto podkreślić, że już na tym etapie warto zatrudnić osobę do prowadzenia księgowości, która będzie mieć wszystkie stosowne pełnomocnictwa. Kolejnym korkiem jest złożenie stosownej deklaracji w ZUS oraz określenie wysokości składek, które będziemy opłacać. Warto również, nie zwlekając, założyć konto firmowe w banku – oczywiście najlepiej byłoby wybrać jakąś korzystną tanią ofertę. Co do pieczątki firmowej, to nie jest ona obligatoryjna, jednak wielu przedsiębiorców się na nią decyduje, bo opatrzone stemplem dokumenty wyglądają bardziej profesjonalnie.

Franczyza

Data wpisu: 27-04-2012, Tago do wpisu: biznes, prowadzenie firmy, pracodawca

Jeśli mamy pomysł na działalność przynoszącą zyski, a jedyne, czego nam brak to znana i ceniona marka, franczyza jest dla nas doskonałym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że kiedy decydujemy się na otwarcie firmy pod szyldem znanej marki, musimy zwykle już na wstępie dysponować odpowiednią gotówką, by sprostać wymaganiom franczyzodawcy co do odpowiedniego lokalu firmy, jej promocji itd. Jakie korzyści z całego systemu czerpie franczyzobiorca? Otóż może on swobodnie posługiwać się cenioną nazwą handlową. Może, a nawet powinien, wykorzystywać w praktyce wiedze techniczną oraz metody prowadzenia biznesu stosowane przez franczyzodawcę. Wiąże się to także z przysługującą mu pomocą ze strony franczyzodawcy. Z drugiej strony jednak osoba, która jest faranczyzobiorcą, musi się liczyć z tym, że konieczne jest prowadzenie działalności zgodnie w pewnymi odgórnymi standardami, dotyczy to także akcji promocyjnych. Poza właściciel danego znaku handlowego ma prawo w zasadzie w każdej chwili skontrolować każdą placówkę franczyzową.

DG czy etat?

Wiele osób w penem momencie staje przed poważnym zapytaniem o to, czy lepiej pracować na etacie czy też prowadzić własną działalność gospodarczą. W przypadku etatu nie musimy martwić się comiesięcznymi rozliczeniami z ZUS i US, poza tym wykonujemy spokojnie swoją pracę, nie przejmując się za bardzo jej organizacją. Oczywiście nie można zapomnieć o plusach DG – przede wszystkim pracujemy na własny rachunek. Zyski trafiają jedynie do nas, poza tym nie musimy martwic się, że powodu redukcji etatów znajdziemy się na bruku. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że zazwyczaj, jak pokazują statystyki, wpływy z DG są zdecydowanie wyższe niż ze standardowych umów o pracę. Można oczywiście zdecydować się także na możliwość połączenia ze sobą pracy etatowej i prowadzenia działalności gospodarczej. Ma to te zaletę, że nie musimy płacić wtedy składek ZUS naliczanych przedsiębiorcom. Faktem jest jednak, ze absolutnie nie każdą działalność da się prowadzić niejako po godzinach.

Dotacje dla bezrobotnych

Osoby bezrobotne, jeśli tylko są przedsiębiorcze i mają jakiś pomysł na działalność, mogą bez problemu założyć firmę. Warto dodać, że możliwe jest otrzymanie przez nich specjalnych dotacji z Urzędu Pracy. Oczywiście osoba bezrobotna powinna spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim nie może ona odmawiać przyjęcia posady odpowiedniej dla jej kwalifikacji. Poza tym dotacji nie dostanie bezrobotny, który skorzystał już z bezzwrotnych pomocy finansowych tego typu. Jeśli już okażę się, że bezrobotny może dostać dotację, ma on możliwość wykorzystania jest zarówno w firmie działające w naszym kraju jak i zagranicą. Ponadto dotację można otrzymać również wtedy, gdy zamierzamy utworzyć z kimś spółkę cywilną lub przystąpić do otwartej już wcześniej działalności. A jak wygląda sytuacja, gdy chodzi o kwotę takiej pomocy? Zasadniczo nie może ona przekraczać sześciokrotności średniej pensji. Oczywiście w grę wchodzą dość duże kwoty, dlatego też bezrobotny musi znaleźć poręczyciela, który zobowiąże się do zwrotu dotacji w skrajnych sytuacjach.