Treści otagowane: pracodawca

Jak założyć działalność gospodarczą?

Data wpisu: 25-04-2012, Tago do wpisu: biznes, prowadzenie firmy, pracodawca

Wiele osób ma pomysł na lukratywna działalność, w takiej sytuacji można pomyśleć o założeniu własnej firmy. Na początek może to być chociażby jednoosobowa działalność gospodarcza. Zakładając działalność gospodarczą, powinniśmy mieć świadomość, że należy uzyskać na początku wpis do ewidencji gospodarczej. Obecnie jest to bardzo proste, bowiem można to załatwić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w naszej gminie. Kolejnym krokiem jest już załatwienie numeru REGON – wydawany jest on przez GUS. Warto podkreślić, że już na tym etapie warto zatrudnić osobę do prowadzenia księgowości, która będzie mieć wszystkie stosowne pełnomocnictwa. Kolejnym korkiem jest złożenie stosownej deklaracji w ZUS oraz określenie wysokości składek, które będziemy opłacać. Warto również, nie zwlekając, założyć konto firmowe w banku – oczywiście najlepiej byłoby wybrać jakąś korzystną tanią ofertę. Co do pieczątki firmowej, to nie jest ona obligatoryjna, jednak wielu przedsiębiorców się na nią decyduje, bo opatrzone stemplem dokumenty wyglądają bardziej profesjonalnie.

Dotacje unijne dla firm

Gdy nasza firma prowadzi lub ma dopiero prowadzić działalność istotną dla rozwoju regionu, warto pomyśleć o jakichś dotacjach unijnych. Przede wszystkim można ubiegać się jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej o dotację, która ułatwi nam start w świecie biznesu. Także firmy, które już jakiś czas działają na rynku, mogą postarać się o dotacje z Unii. Dość łatwo można uzyskać poważne kwoty na modernizację firmy lub na jej wyposażenie w stosowny sprzęt. Ta ostania kwestia dotyczy w pierwszej kolejności firm produkcyjnych. Jeśli nasza firma prowadzi jakąś innowacyjną działalność związaną z badaniami, wzrasta szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii. Dotacje unijne można także spożytkować na wszelkiego rodzaju kursy oraz szkolenia naszych pracowników, które [po0dniosa ich zawodowe kompetencje. Pamiętajmy jednak, że wniosek o dotację unijną powinien zostać wypełniony w bardzo staranny sposób. Zawsze także trzeba opracować jakiś projekt działalności, w którym wyszczególnimy, na co wydamy konkretne sumy.

Zasada jednego okienka

Każdy, kto myślał o założeniu działalności gospodarczej, na pewno zetknął się z terminem, jednego okienka”. O co właściwie chodzi? Zasada jednego okienka weszła w życie wraz z końcem marca 2009 roku i w praktyce oznacza, że, zakładając działalność gospodarczą, musimy jedynie udać się do urzędu gminy i tam złożyć wniosek o wpis do ewidencji. Rzecz w tym, że składany przez nas dokument jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numeru REGON, zgłoszenie płatnika składek ZUS. Jest to także deklaracja co do preferowanego przez nas sposobu płacenia podatków. Zasada jednego okienka działa obecnie bardzo dobrze. Nie ma już potrzeby samodzielnego roznoszenia wszystkich wymienionych wyżej wniosków, bowiem cały system działa dosyć sprawnie. Warto jeszcze podkreślić, że choć już przy składaniu wniosku podajemy potencjalna liczbę pracowników oraz obszary naszej działalność, to jednak nie są to bynajmniej wiążące zapisy. Nie będzie żadnego problemu, jeśli np. podany przez nas jako najważniejszy obszar działalności stanie się tylko pobocznym.

Franczyza

Data wpisu: 27-04-2012, Tago do wpisu: biznes, prowadzenie firmy, pracodawca

Jeśli mamy pomysł na działalność przynoszącą zyski, a jedyne, czego nam brak to znana i ceniona marka, franczyza jest dla nas doskonałym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że kiedy decydujemy się na otwarcie firmy pod szyldem znanej marki, musimy zwykle już na wstępie dysponować odpowiednią gotówką, by sprostać wymaganiom franczyzodawcy co do odpowiedniego lokalu firmy, jej promocji itd. Jakie korzyści z całego systemu czerpie franczyzobiorca? Otóż może on swobodnie posługiwać się cenioną nazwą handlową. Może, a nawet powinien, wykorzystywać w praktyce wiedze techniczną oraz metody prowadzenia biznesu stosowane przez franczyzodawcę. Wiąże się to także z przysługującą mu pomocą ze strony franczyzodawcy. Z drugiej strony jednak osoba, która jest faranczyzobiorcą, musi się liczyć z tym, że konieczne jest prowadzenie działalności zgodnie w pewnymi odgórnymi standardami, dotyczy to także akcji promocyjnych. Poza właściciel danego znaku handlowego ma prawo w zasadzie w każdej chwili skontrolować każdą placówkę franczyzową.