Treści otagowane: oszczędzanie

Oszczędzanie

Data wpisu: 11-04-2012, Tago do wpisu: finanse, oszczędzanie, kwota

Podstawowym sposobem na życie bez większych problemów finansowych jest po prostu oszczędzanie. Naturalnie należy odpowiednio do niego podejść, by nasze życie nie przerodziło się w udrękę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim powinniśmy opracować pewnie schemat działania. Przyda się w tym przypadku na pewno odpowiedni system budżetowania – można wykorzystać jeden z dostępnych systemów internetowych lub po prostu zapisywać wszystkie wydatki i dochody w specjalnie przygotowanej do tego celu tabelce w Excelu. Jednym z lepszych sposobów efektywnego oszczędzania jest odkładanie każdego miesiąca minimum 10% swoich dochodów – z czasem stanie się to dla nas nawykiem. Naturalnie warto zaprowadzić pewne oszczędności także w naszym gospodarstwie domowym – na początek dobrze byłoby chociażby zacząć korzystać z energooszczędnych sprzętów. Ponadto w miarę możliwości powinniśmy szukać sposobów na oszczędzanie wody, energii. Warto także zrezygnować z niepotrzebnych wydatków, np. zakupów pod wpływem impulsu.

Wybór konta - na co zwrócić uwagę?

Data wpisu: 13-04-2012, Tago do wpisu: fundusze, oszczędzanie, inwestycje

W wielu firmach konto bankowe jest obligatoryjne, bowiem nie ma możliwości wypłacenia pensji w gotówce. Warto jednak zaznaczyć, że wybór konta powinniśmy dobrze przemyśleć. Co należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim musimy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danego banku - czasami może się okazać np., że konto reklamowane jako darmowe po jakimś czasie trwania promocji przestaje być bezpłatne. Warto także upewnić się co do tzw. darmowych kart debetowych – zazwyczaj są one darmowe tylko pod warunkiem, że każdego miesiąca zapłacimy kartą określoną ilość razy itd. Wybierając konto, powinniśmy także przyjrzeć się temu, jakie właściwie oprocentowanie konta oszczędnościowego bank nam proponuje. Zdarza się przecież, że ma podane w reklamie wysokie oprocentowanie kapitału dotyczy dopiero jakiejś większej kwoty. Oczywiście powinniśmy się także upewnić, czy za dostęp do konta internetowego i przelewy do innych banków płacimy – w nowoczesnych bankach zwykle usługi te dostępne są całkiem za darmo.

Jak wyjść z długów?

Data wpisu: 16-04-2012, Tago do wpisu: oszczędzanie, waluta, kwota

W obecnych czasach bardzo łatwo zaciąga się rozmaite zobowiązania finansowe, czyli, mówiąc wprost, długi. Co możemy zrobić, by w końcu się ich pozbyć? Na początek warto pozbyć się kart kredytowych – nawet spłacane w terminie są niezbyt dobrym pomysłem, bowiem to właśnie one powodują, że tak chętnie rozporządzamy pieniędzmi, których faktycznie nie posiadamy. Kolejną sprawą jest planowanie wydatków – konieczne jest także restrykcyjne ograniczenie funduszy przeznaczonych na rozrywki. Później nakazy już tylko rozplanować spłatę zadłużeń i postępować zgodnie z planem. N pewno najlepiej byłoby zacząć od spłaty najmniejszego długu – sukces w tej dziedzinie zachęci nas do dalszych wysiłków. Powinniśmy także wyrobić w sobie nawyk spłaty rat zaraz po otrzymaniu pensji, kiedy jeszcze dysponujemy większą kwota gotówki. Oczywiście powinniśmy starać się także o zwiększenie naszych dochodów – dzięki temu nie tylko będziemy mogli uporać się z długami, ale także uda nam się zbudować jakiś niewielki chociaż fundusz bezpieczeństwa.

Lokaty terminowe – czy warto?

Data wpisu: 16-04-2012, Tago do wpisu: oszczędzanie, waluta, inwestycje

Ciągle jednym z bardziej cenionych sposobów inwestowania pieniędzy są lokaty terminowe. Warto zastanowić się, czy naprawdę opłaca się z nich korzystać. Nie da się zaprzeczyć, że wystarczy niewielki kapitał, by dało się otworzyć lokatę – najczęściej takim minimum jest kwota 1000 zł. Kolejną sprawą jest fakt, że lokata nie jest inwestycją ryzykowną. Jeśli wybierzemy opcję ze stałym oprocentowaniem, już na wstępie możemy dokładnie określić, ile pieniędzy zarobimy na naszej inwestycji. Poza tym lokata oznacza dla nas oszczędność czasu – nie musimy regularnie śledzić trendów na rynku finansowym, by korzystać z takiej opcji inwestycji. Oczywiście lokaty terminowe mają także pewne wady. Przede wszystkim wspomniany zysk jest po prostu bardzo niski – najczęściej jest to mniej więcej 5% w skali roku. Poza tym lokata jest zamrożeniem pieniędzy, w czasie jej trwania nie możemy wypłacić kapitału, gdyż w takim wypadku tracimy cały wypracowany zysk. Nie ma także możliwości dopłacania do kwoty poczynionej już inwestycji.