Treści otagowane: kwota

Oszczędzanie

Data wpisu: 11-04-2012, Tago do wpisu: finanse, oszczędzanie, kwota

Podstawowym sposobem na życie bez większych problemów finansowych jest po prostu oszczędzanie. Naturalnie należy odpowiednio do niego podejść, by nasze życie nie przerodziło się w udrękę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim powinniśmy opracować pewnie schemat działania. Przyda się w tym przypadku na pewno odpowiedni system budżetowania – można wykorzystać jeden z dostępnych systemów internetowych lub po prostu zapisywać wszystkie wydatki i dochody w specjalnie przygotowanej do tego celu tabelce w Excelu. Jednym z lepszych sposobów efektywnego oszczędzania jest odkładanie każdego miesiąca minimum 10% swoich dochodów – z czasem stanie się to dla nas nawykiem. Naturalnie warto zaprowadzić pewne oszczędności także w naszym gospodarstwie domowym – na początek dobrze byłoby chociażby zacząć korzystać z energooszczędnych sprzętów. Ponadto w miarę możliwości powinniśmy szukać sposobów na oszczędzanie wody, energii. Warto także zrezygnować z niepotrzebnych wydatków, np. zakupów pod wpływem impulsu.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Data wpisu: 12-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, kwota

W dzisiejszych czasach otrzymanie od banku karty kredytowej nie jest niczym trudnym, nawet osoby o niewielkich dochodach mogą korzystać z tego typu kredytu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zawsze spłacać zadłużenie na karcie w terminie – najczęściej wynosi on 60 dni. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić odsetek od zaciągniętego długu. Warto pamiętać o tym, by nigdy nie używać karty kredytowej do wypłacania gotówki – ani w banku ani w bankomacie. Jeśli będziemy używać naszej karty w ten sposób, od razu naliczone zostanie wysokie oprocentowanie kredytu, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Warto wspomnieć także o opłacie rocznej za korzystanie z karty kredytowej. Wybierając kartę, powinniśmy poszukać oferty z możliwością anulowania tego zobowiązania przy płatnościach na określoną sumę. Gdy już posiadamy kartę kredytową, warto robić zakupy w tych miejscach, gdzie premiowane sa one np. 1 – procentowym zwrotem wydanych pieniędzy. Dzięki temu karta kredytowa może okazać się dla nas dosyć korzystną alternatywą.

Jak wyjść z długów?

Data wpisu: 16-04-2012, Tago do wpisu: oszczędzanie, waluta, kwota

W obecnych czasach bardzo łatwo zaciąga się rozmaite zobowiązania finansowe, czyli, mówiąc wprost, długi. Co możemy zrobić, by w końcu się ich pozbyć? Na początek warto pozbyć się kart kredytowych – nawet spłacane w terminie są niezbyt dobrym pomysłem, bowiem to właśnie one powodują, że tak chętnie rozporządzamy pieniędzmi, których faktycznie nie posiadamy. Kolejną sprawą jest planowanie wydatków – konieczne jest także restrykcyjne ograniczenie funduszy przeznaczonych na rozrywki. Później nakazy już tylko rozplanować spłatę zadłużeń i postępować zgodnie z planem. N pewno najlepiej byłoby zacząć od spłaty najmniejszego długu – sukces w tej dziedzinie zachęci nas do dalszych wysiłków. Powinniśmy także wyrobić w sobie nawyk spłaty rat zaraz po otrzymaniu pensji, kiedy jeszcze dysponujemy większą kwota gotówki. Oczywiście powinniśmy starać się także o zwiększenie naszych dochodów – dzięki temu nie tylko będziemy mogli uporać się z długami, ale także uda nam się zbudować jakiś niewielki chociaż fundusz bezpieczeństwa.