Treści otagowane: koszty

Zdolność kredytowa

Data wpisu: 18-04-2012, Tago do wpisu: kredyt, spłacanie kredytu, koszty

Gdy składamy wniosek o kredyt hipoteczny, bank interesuje się przede wszystkim tym, na ile wysoką zdolność kredytową posiadamy. Przede wszystkim zanim złożymy nasz wniosek o kredyt hipoteczny, powinniśmy zdecydowanie uregulować wszystkie dotychczasowe zadłużenia – chodzi tutaj np. o spłatę rat za jakiś zakup, spłatę pożyczki czy kredytu na karcie. Naturalnie bank zawsze sprawdza historie kredytową.. Nie trzeba chyba dodatkowo podkreślać, dobra historia kredytowa jest zasadniczo równoznaczna z większą szansa na kredyt. Zdolność kredytowa jest automatycznie wyższa, kiedy posiadamy wyższe dochody. Pamiętajmy jednak, że banki preferują osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, umowy o dzieło czy omowy zlecenia nie są brane pod uwagę we wszystkich bankach. Dobrym pomysłem, kiedy nasze dochody nie należą do najwyższych, jest znaleźnie współkredytobiorcy, który dla odmiany ma wysoką zdolność kredytową. Zawsze po pewnym czasie osoba ta Mozę się po prostu odłączyć od naszego zobowiązania.

Kredyt refinansowy

Data wpisu: 22-04-2012, Tago do wpisu: rodzaje kredytów, raty, koszty

Pojęcie kredytu refinansowego pojawiło się stosunkowo niedawno i jeszcze nie wszyscy wiedzą, z jakim rodzajem kredytu mamy w tym przypadku do czynienia. Czym właściwie jest refinansowanie kredytu? Chodzi tutaj o takie sytuacje, kiedy np. spłacamy kredyt hipoteczny, które warunki nie są dla nas zbyt korzystne. W takiej sytuacji można skorzystać z opcji refinansowania, czyli po prostu zaciągnięcia bardziej korzystnego zobowiązania na spłatę poprzedniego. Kredyt refinansowy często bywa mylony z konsolidacją, jednak widać tutaj podstawową różnicę – refinansowanie dotyczy tylko jednego kredytu, nie zaś kilku. Obecnie kredyt refinansowy możemy wziąć bez mnóstwa dokuczliwych formalności. Poza tym istotne jest, że refinansowanie może dotyczyć nawet całej kwoty pierwotnie zaciągniętego zobowiązania. Obecnie mamy możliwość wzięcia kredytu refinansowego w wybranej walucie, poza tym ewentualne jego przewalutowanie jest najczęściej darmowe. Warto zatem rozważyć tę możliwość, gdy uznamy, ze spłacany kredyt jest dla nas zbyt obciążający.

Kredyt czy wynajem?

Każdy z nas kiedyś zaczyna myśleć o zakupie własnego lokum. Dlatego też warto zastanowić się, czy lepszą opcją jest wynajem mieszkania lub domu, czy też lepiej jest zdecydować się na kredyt hipoteczny. Oczywiście obie możliwości mają swoje zalety. W przypadku wynajmu mieszkania nie musimy samodzielnie martwić się np. wymiana okien, malowaniem ścian itd. Poza tym nie ma potrzeby wykazywać się wysokimi dochodami, by podpisać umowę najmu. Niestety wynajmem mieszkania oznacza, że np. czynsz może zawsze zostać podniesiony lub że w właściciel mieszkania zdecyduje się je sprzedać, a my będziemy zmuszeni poszukać innego lokum. Dlatego właśnie lepszy jest kredyt. W przypadku kredytu raty płacimy przez określony cza, po którym mieszkanie staje się naszą własnością, co oznacza, ze możemy je np. sprzedać lub wynająć. Obecnie kredyty mieszkaniowe nie są zbyt drogie, można korzystać z takich udogodnień jak program „Rodzina na swoim” (dopłaty do kredytów mieszkaniowych), warto zatem wypróbować tę właśnie opcję.

Kredyt a różne waluty

Data wpisu: 23-04-2012, Tago do wpisu: oprocentowanie, raty, koszty

Kredyt, zwłaszcza hipoteczny, który opiewa na wielkie sumy, możemy zawsze wziąć w innej niż nasza rodzima waluta. QW przypadku, kiedy decydujemy się na standardowy kredyt walutowy, zaciągamy zobowiązanie na pewna kwotę podaną w walucie naszego kraju. Ale już w dniu podpisania umowy przynajmniej część naszego kredytu przeliczana jest na wybraną walutę – zwykle euro lub franki szwajcarskie. Bank oczywiście określa dokładnie harmonogram spłaty rat naszego kredytu – w tym przypadku używa się już obcej waluty. A jak wygląda spłata kredytu walutowego? Raty kredytu płacimy naszą krajową walutą, jednak ich wysokość uzależniona jest od stwierdzonego danego dnia kursy wybranej waluty obcej. Doradcy finansowi zalecają korzystanie z systemu tak zwanego fixingu, który polega na tym, że brany jest pod uwagę kurs średni danej waluty. Jest to najkorzystniejsza opcja, gdy chodzi o kredyt walutowy, bowiem nie musimy przejmować się kosztem kredytu wynikającym ze spreadu (jest to różnica kursów walutowych).

Historia kredytowa

Data wpisu: 25-04-2012, Tago do wpisu: oprocentowanie, raty, koszty

Bardzo ważnym elementem, który wpływa na zdolność kredytową, jest nasza historia kredytowa. Warto nieco przybliżyć to pojęcie. Historia kredytowa to cała nasza przeszłość związana ze zobowiązaniami finansowymi – gdy składamy wniosek o kredyt, jest ona dokładnie sprawdzana przez bank. Od razu trzeba zaznaczyć, że za każdym razem, kiedy bierzemy jakiś kredyt czy pożyczkę, kiedy kupujemy na raty jakiś sprzęt, informacja o tym trafia do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeśli zdarzy nam się zalegać ze spłatą jakiegoś zobowiązania, będzie to oczywiście odnotowane i później może zaważyć na decyzji w sprawie kolejnego kredytu. Okazuje się, że pewnym problemem jest, kiedy nie mamy żadnej przeszłości kredytowej – banki takim osobom także niezbyt chętnie udzielają kredytów. Zatem dobrze byłoby zakupić na raty jakiś sprzęt lub przez pewien czas korzystać z karty kredytowej, jeśli zamierzamy się ubiegać o jakiś większy kredyt. Co do wspomnianego zakupu na raty, to warunkiem jest spłata rat przez minimum 6 miesięcy, aby informacja o tym trafiła na do BIK.