Treści otagowane: inwestycje

Jak zatroszczyć się o emeryturę?

Data wpisu: 11-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, inwestycje

Obecnie wiele słyszy się o tym, jak słaby jest krajowy system emerytalny. Jeśli chcemy na emeryturze żyć wygodnie i we względnym dobrobycie, powinniśmy sami się o to zatroszczyć. Chodzi tutaj o tzw. III filar, który jest całkiem dobrowolny. W ramach III filaru możemy zdecydować się chociażby na wieloletnie ubezpieczenie na życie lub tez bardziej ryzykowne inwestowanie w fundusze. Co do wspomnianego ubezpieczenia, to ma ono tę dobrą stronę, że np. gdyby osoba ubezpieczona zginęła w wypadku, zgromadzone fundusze nie przepadają – rodzina bowiem otrzyma odszkodowanie. W każdym razie, decydując się na ubezpieczenie w ramach III filaru, musimy liczyć się z tym, że konieczne jest regularne opłacanie składek. Na początku także możemy wybrać interesującą nas strategię inwestowania kapitału – do wyboru mamy działania agresywne, zrównoważone oraz bezpieczne. Problemem w przypadku polis ubezpieczeniowych jest fakt, że są one dosyć drogie, co wynika z faktu, że w pierwszej kolejności polisa ma Stanowic zabezpieczenie na wypadek naszego zgonu.

Fundusze inwestycyjne

Data wpisu: 12-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, inwestycje

Fundusze inwestycyjne to coraz bardziej popularny sposób pomnażania naszych oszczędności. Czym właściwie one są, że tak chętnie powierzamy im nasze finanse? Przede wszystkim chodzi o to, że fundusze przynoszą z reguły wyższe zyski niż np. lokaty i konta oszczędnościowe w banku. Czasami zyski mogą być wręcz spektakularnie wysokie. Tak jest np. w przypadku funduszy agresywnego wzrostu, które inwestują kapitał w akcje spółek dopiero się rozwijających. Jeśli cenimy sobie stabilizację, lepiej będzie zdecydować się na jakiś fundusz zrównoważonego wzrostu. W takim przypadku część kapitału inwestowana jest w akcje, jednak druga jego część pozostaje bezpiecznie ulokowana w obligacja. Tym samym zmniejsza się ryzyko dużych strat. Bezpiecznym instrumentem finansowym są także fundusze rynku pieniężnego, które z reguły dotyczą inwestycji raczej krótkoterminowych w bony skarbowe, obligacje skarbowe itd. Zyski może nie są zbyt duże w tej sytuacji, ale za to fundusz tego typu jest niemalże w 100% bezpieczny, co dla wielu osób jest bardzo ważne.

Wybór konta - na co zwrócić uwagę?

Data wpisu: 13-04-2012, Tago do wpisu: fundusze, oszczędzanie, inwestycje

W wielu firmach konto bankowe jest obligatoryjne, bowiem nie ma możliwości wypłacenia pensji w gotówce. Warto jednak zaznaczyć, że wybór konta powinniśmy dobrze przemyśleć. Co należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim musimy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danego banku - czasami może się okazać np., że konto reklamowane jako darmowe po jakimś czasie trwania promocji przestaje być bezpłatne. Warto także upewnić się co do tzw. darmowych kart debetowych – zazwyczaj są one darmowe tylko pod warunkiem, że każdego miesiąca zapłacimy kartą określoną ilość razy itd. Wybierając konto, powinniśmy także przyjrzeć się temu, jakie właściwie oprocentowanie konta oszczędnościowego bank nam proponuje. Zdarza się przecież, że ma podane w reklamie wysokie oprocentowanie kapitału dotyczy dopiero jakiejś większej kwoty. Oczywiście powinniśmy się także upewnić, czy za dostęp do konta internetowego i przelewy do innych banków płacimy – w nowoczesnych bankach zwykle usługi te dostępne są całkiem za darmo.

Lokaty terminowe – czy warto?

Data wpisu: 16-04-2012, Tago do wpisu: oszczędzanie, waluta, inwestycje

Ciągle jednym z bardziej cenionych sposobów inwestowania pieniędzy są lokaty terminowe. Warto zastanowić się, czy naprawdę opłaca się z nich korzystać. Nie da się zaprzeczyć, że wystarczy niewielki kapitał, by dało się otworzyć lokatę – najczęściej takim minimum jest kwota 1000 zł. Kolejną sprawą jest fakt, że lokata nie jest inwestycją ryzykowną. Jeśli wybierzemy opcję ze stałym oprocentowaniem, już na wstępie możemy dokładnie określić, ile pieniędzy zarobimy na naszej inwestycji. Poza tym lokata oznacza dla nas oszczędność czasu – nie musimy regularnie śledzić trendów na rynku finansowym, by korzystać z takiej opcji inwestycji. Oczywiście lokaty terminowe mają także pewne wady. Przede wszystkim wspomniany zysk jest po prostu bardzo niski – najczęściej jest to mniej więcej 5% w skali roku. Poza tym lokata jest zamrożeniem pieniędzy, w czasie jej trwania nie możemy wypłacić kapitału, gdyż w takim wypadku tracimy cały wypracowany zysk. Nie ma także możliwości dopłacania do kwoty poczynionej już inwestycji.