Treści otagowane: finanse

Oszczędzanie

Data wpisu: 11-04-2012, Tago do wpisu: finanse, oszczędzanie, kwota

Podstawowym sposobem na życie bez większych problemów finansowych jest po prostu oszczędzanie. Naturalnie należy odpowiednio do niego podejść, by nasze życie nie przerodziło się w udrękę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim powinniśmy opracować pewnie schemat działania. Przyda się w tym przypadku na pewno odpowiedni system budżetowania – można wykorzystać jeden z dostępnych systemów internetowych lub po prostu zapisywać wszystkie wydatki i dochody w specjalnie przygotowanej do tego celu tabelce w Excelu. Jednym z lepszych sposobów efektywnego oszczędzania jest odkładanie każdego miesiąca minimum 10% swoich dochodów – z czasem stanie się to dla nas nawykiem. Naturalnie warto zaprowadzić pewne oszczędności także w naszym gospodarstwie domowym – na początek dobrze byłoby chociażby zacząć korzystać z energooszczędnych sprzętów. Ponadto w miarę możliwości powinniśmy szukać sposobów na oszczędzanie wody, energii. Warto także zrezygnować z niepotrzebnych wydatków, np. zakupów pod wpływem impulsu.

Jak zatroszczyć się o emeryturę?

Data wpisu: 11-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, inwestycje

Obecnie wiele słyszy się o tym, jak słaby jest krajowy system emerytalny. Jeśli chcemy na emeryturze żyć wygodnie i we względnym dobrobycie, powinniśmy sami się o to zatroszczyć. Chodzi tutaj o tzw. III filar, który jest całkiem dobrowolny. W ramach III filaru możemy zdecydować się chociażby na wieloletnie ubezpieczenie na życie lub tez bardziej ryzykowne inwestowanie w fundusze. Co do wspomnianego ubezpieczenia, to ma ono tę dobrą stronę, że np. gdyby osoba ubezpieczona zginęła w wypadku, zgromadzone fundusze nie przepadają – rodzina bowiem otrzyma odszkodowanie. W każdym razie, decydując się na ubezpieczenie w ramach III filaru, musimy liczyć się z tym, że konieczne jest regularne opłacanie składek. Na początku także możemy wybrać interesującą nas strategię inwestowania kapitału – do wyboru mamy działania agresywne, zrównoważone oraz bezpieczne. Problemem w przypadku polis ubezpieczeniowych jest fakt, że są one dosyć drogie, co wynika z faktu, że w pierwszej kolejności polisa ma Stanowic zabezpieczenie na wypadek naszego zgonu.

Fundusze inwestycyjne

Data wpisu: 12-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, inwestycje

Fundusze inwestycyjne to coraz bardziej popularny sposób pomnażania naszych oszczędności. Czym właściwie one są, że tak chętnie powierzamy im nasze finanse? Przede wszystkim chodzi o to, że fundusze przynoszą z reguły wyższe zyski niż np. lokaty i konta oszczędnościowe w banku. Czasami zyski mogą być wręcz spektakularnie wysokie. Tak jest np. w przypadku funduszy agresywnego wzrostu, które inwestują kapitał w akcje spółek dopiero się rozwijających. Jeśli cenimy sobie stabilizację, lepiej będzie zdecydować się na jakiś fundusz zrównoważonego wzrostu. W takim przypadku część kapitału inwestowana jest w akcje, jednak druga jego część pozostaje bezpiecznie ulokowana w obligacja. Tym samym zmniejsza się ryzyko dużych strat. Bezpiecznym instrumentem finansowym są także fundusze rynku pieniężnego, które z reguły dotyczą inwestycji raczej krótkoterminowych w bony skarbowe, obligacje skarbowe itd. Zyski może nie są zbyt duże w tej sytuacji, ale za to fundusz tego typu jest niemalże w 100% bezpieczny, co dla wielu osób jest bardzo ważne.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Data wpisu: 12-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, kwota

W dzisiejszych czasach otrzymanie od banku karty kredytowej nie jest niczym trudnym, nawet osoby o niewielkich dochodach mogą korzystać z tego typu kredytu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zawsze spłacać zadłużenie na karcie w terminie – najczęściej wynosi on 60 dni. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić odsetek od zaciągniętego długu. Warto pamiętać o tym, by nigdy nie używać karty kredytowej do wypłacania gotówki – ani w banku ani w bankomacie. Jeśli będziemy używać naszej karty w ten sposób, od razu naliczone zostanie wysokie oprocentowanie kredytu, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Warto wspomnieć także o opłacie rocznej za korzystanie z karty kredytowej. Wybierając kartę, powinniśmy poszukać oferty z możliwością anulowania tego zobowiązania przy płatnościach na określoną sumę. Gdy już posiadamy kartę kredytową, warto robić zakupy w tych miejscach, gdzie premiowane sa one np. 1 – procentowym zwrotem wydanych pieniędzy. Dzięki temu karta kredytowa może okazać się dla nas dosyć korzystną alternatywą.

eco-jarexs.pl