Treści otagowane: działalność gospodarcza

Dotacje unijne dla firm

Gdy nasza firma prowadzi lub ma dopiero prowadzić działalność istotną dla rozwoju regionu, warto pomyśleć o jakichś dotacjach unijnych. Przede wszystkim można ubiegać się jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej o dotację, która ułatwi nam start w świecie biznesu. Także firmy, które już jakiś czas działają na rynku, mogą postarać się o dotacje z Unii. Dość łatwo można uzyskać poważne kwoty na modernizację firmy lub na jej wyposażenie w stosowny sprzęt. Ta ostania kwestia dotyczy w pierwszej kolejności firm produkcyjnych. Jeśli nasza firma prowadzi jakąś innowacyjną działalność związaną z badaniami, wzrasta szansa na uzyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii. Dotacje unijne można także spożytkować na wszelkiego rodzaju kursy oraz szkolenia naszych pracowników, które [po0dniosa ich zawodowe kompetencje. Pamiętajmy jednak, że wniosek o dotację unijną powinien zostać wypełniony w bardzo staranny sposób. Zawsze także trzeba opracować jakiś projekt działalności, w którym wyszczególnimy, na co wydamy konkretne sumy.

Zasada jednego okienka

Każdy, kto myślał o założeniu działalności gospodarczej, na pewno zetknął się z terminem, jednego okienka”. O co właściwie chodzi? Zasada jednego okienka weszła w życie wraz z końcem marca 2009 roku i w praktyce oznacza, że, zakładając działalność gospodarczą, musimy jedynie udać się do urzędu gminy i tam złożyć wniosek o wpis do ewidencji. Rzecz w tym, że składany przez nas dokument jest jednocześnie wnioskiem o wydanie numeru REGON, zgłoszenie płatnika składek ZUS. Jest to także deklaracja co do preferowanego przez nas sposobu płacenia podatków. Zasada jednego okienka działa obecnie bardzo dobrze. Nie ma już potrzeby samodzielnego roznoszenia wszystkich wymienionych wyżej wniosków, bowiem cały system działa dosyć sprawnie. Warto jeszcze podkreślić, że choć już przy składaniu wniosku podajemy potencjalna liczbę pracowników oraz obszary naszej działalność, to jednak nie są to bynajmniej wiążące zapisy. Nie będzie żadnego problemu, jeśli np. podany przez nas jako najważniejszy obszar działalności stanie się tylko pobocznym.

Promocja nowej firmy

Każda nowo założona firma powinna zadbać o odpowiednia promocję, jeśli jej działalność ma być prawdziwie opłacalna dla właściciela. Na początek warto wykorzystać Internet – przede wszystkim powinniśmy zainwestować w profesjonalną stronę internetową. Nie musi ona być zbyt rozbudowana – zwyczajna strona-wizytówka wystarczy. Na pewno warto skorzystać z możliwości dopisania naszej firmy do licznych katalogów firm – często jest to usługa bezpłatna. Profile na portalach branżowych i aktywne uczestnictwo w forach tematycznych także mogą pomóc w wypromowaniu naszej firmy. Oczywiście nie tylko Internet może być przydatny. Przede wszystkim kontakty biznesowe należy budować jeszcze przed za łożeniem firmy – istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby, z którym i współpracowaliśmy wcześniej, zwrócą się do nas ponownie. N pewno warto także przemyśleć kwestię oferowanego cennika i rozważyć opcję ciekawych rabatów dla stałych klientów. Tego typu działania są najlepszą reklamą, która na pewno przyciągnie do nas naszych klientów.

Płatnicy VAT

VAT to podatek, który w zasadzie płaci osoba nabywająca dane usługi. Na początku naszej działalności gospodarczej możemy zadeklarować, czy chcemy być płatnikami VAT, czy też nie. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku, gdy nasze obroty przekroczą 150000 zł w ciągu roku, automatycznie stajemy się płatnikami VAT. Większość towarów oraz wszystkie usługi objęte są stawką VAT w wysokości 23%, warto o tym pamiętać. Oczywiście na niektóre towary nalicza się niższe stawki, a niektóre są nawet zwolnione z VAT – przykładem mogą być kursy językowe oraz korepetycje. Choć VAT jest podatkiem płaconym przez konsumenta, to jednak właśnie przedsiębiorca ma obowiązek jego odprowadzania do US. Po każdym okresie rozliczeniowym ma on obowiązek złożenia do urzędu skarbowego stosownej deklaracji i przelania w terminie do 25 dnia miesiąca wyliczonego podatku VAT. Warto jeszcze podkreślić, ze firmy płacące podatek VAT mają możliwość jego odliczania na podstawie opłaconych przez siebie faktur. Jest to istotne udogodnienie dla prowadzących DG.

www.mebleteo.pl/pl/c/Kasy-pancerne/94