Treści otagowane: cena

Płeć a szukanie pracy

Data wpisu: 02-05-2012, Tago do wpisu: ekonomia, dochód, cena

Aktywność ekonomiczna osób obu płci na rynku pracy była już przedmiotem wielu badań naukowych – wnioski są jednoznaczne, mimo równouprawnienia płci i przepisów zabraniających dyskryminacji ze względu na pleć, sytuacja pań na rynku pracy ciągle jest gorsza niż w przypadku mężczyzn. Widać to już podczas składania dokumentów aplikacyjnych – pracodawcy często już na wstępie odrzucają młode kobiety, ponieważ zakładają, że wkrótce zajdą one w ciążę, a co za tym idzie będą korzystać ze wszystkich przysługujących im świadczeń socjalnych. Warto jednak poruszyć także kwestie zarobków – okazuje się, że panie ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni, dotyczy to nawet (a może przede wszystkim) stanowisk kierowniczych. Pensje kobiet są zwykle niższe o minimum 30% niż uposażenie mężczyzn na takim samym stanowisku. Ponadto kobiety mają trudności ze znalezieniem posady, co często podo0wduje, że decydują się one na całkiem inną aktywność ekonomiczną. To właśnie panie zwykle decydują się na otwarcie działalności gospodarczej.

Niezależność finansowa

Data wpisu: 02-05-2012, Tago do wpisu: ekonomia, dobra ekonomiczne, cena

Każdy, kto interesuje się efektywnym zarządzaniem pieniędzy, na pewno zetknął się choćby w Internecie z takim terminem jak właśnie niezależność finansowa. Jest to częsty temat licznych w sieci blogów finansowych. Warto byłoby zastanowić się, czym właściwie jest niezależność finansowa i czy warto dążyć do niej. Dość często niezależność finansowa definiowana jest jako korzystanie z pasywnych dochodów, co ma nas w praktyce uniezależnić od pracy na etacie. Niezależność finansowa ma być takim stanem ekonomicznym, w którym to bez pomocy z zewnątrz i bez pracy mamy utrzymać dotychczasowy styl życia. Co można zrobić, by osiągnąć tak rozumianą niezależność finansową? Przede wszystkim należy regularnie odkładać wszelkie nadwyżki finansowe. Poza tym dobrze byłoby pomyśleć o rozkręceniu własnego biznesu i oddelegowanie z czasem obowiązków na pracowników. Dość cenionym pomysłem jest także zarabianie na blogu lub stronie internetowej – w tym przypadku strona taka ma być nośnikiem wartościowej treści oraz reklam.

Kryzys gospodarczy

Data wpisu: 04-05-2012, Tago do wpisu: pieniądze, gospodarka, cena

Obecnie wiele słyszy się o kryzysie gospodarczym, który np. doprowadził do katastrofalnej sytuacji w Grecji. Jakie działania ekonomiczne warto podjąć, by kryzys nie wywarł wpływu na nasze finanse osobiste? Przede wszystkim trzeba prowadzić w miarę oszczędny tryb życia, na pewno także nie opłaca się akurat w dobie kryzysu zaciągać zobowiązań takich jak długoletnie kredyty – ich koszty będą tera z znacznie wyższe. Kolejnym rozwiązaniem jest ograniczenie wydatków – często bywa tak, ze kupujemy całkiem sporo niepotrzebnych nam rzeczy, w dobie kryzysu zakupy dla rozrywki w ogóle nie mają racji bytu. W dobie kryzysu nie powinniśmy także myśleć o zmianie pracy – jak pokazują wyniki badań w sytuacjach kryzysowych znacznie trudniej jest o umowę o pracę na dłuższy czas. W kryzysie powinniśmy pomyśleć także o większej dbałości o nasze zdrowie – dp0byrm wyjściem może być jakieś ubezpieczenie, dzięki któremu będziemy czuć się bardziej bezpiecznie, raczej zapobiegając różnym chorobom niż je lecząc.

Mechanizm rynkowy

Data wpisu: 05-05-2012, Tago do wpisu: pieniądze, gospodarka, cena

Rynek to bardzo ważne pojęcie z ekonomii, to właśnie mechanizmy rynkowe wpływają na całą gospodarkę państwową, a tym samym również i na nasze finanse. Mechanizm rynkowy ma zasadniczo doprowadzić do sytuacji, kiedy to dojdzie do powstania pewnej równowagi rynkowej, czyli względnego dopasowania popytu i podaży. Mechanizm rynkowy polega na tym, że naturalna podaż i popyt ustalają obiektywną cenę na konkretną usługę lub dobro. Zgodnie z naturalnymi mechanizmami rynkowymi cena towarów wzrasta, gdy popyt ba nie większy jest od podaży. Z kolei fakt, że cena danego produktu wzrasta, sprawia, że firmy zwiększają produkcję, co prowadzi do zwiększenia podaży. W efekcie dochodzi o właściwego wyrównania popytu i podaży, co jest gwarantem ceny wypływającej z równowagi rynkowej. Sytuacja ta działa również odwrotnie. Wyobraźmy sobie, że w panujące równowadze rynkowej zmaleje z jakichś przyczyn popyt na konkretne dobro. Wtedy naturalnie reakcja na to będzie zmniejszona jego produkcja, że finalnie także doprowadzi do wyrównania ceny (choć na niższym poziomie).