Treści otagowane: budżet

Jak zatroszczyć się o emeryturę?

Data wpisu: 11-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, inwestycje

Obecnie wiele słyszy się o tym, jak słaby jest krajowy system emerytalny. Jeśli chcemy na emeryturze żyć wygodnie i we względnym dobrobycie, powinniśmy sami się o to zatroszczyć. Chodzi tutaj o tzw. III filar, który jest całkiem dobrowolny. W ramach III filaru możemy zdecydować się chociażby na wieloletnie ubezpieczenie na życie lub tez bardziej ryzykowne inwestowanie w fundusze. Co do wspomnianego ubezpieczenia, to ma ono tę dobrą stronę, że np. gdyby osoba ubezpieczona zginęła w wypadku, zgromadzone fundusze nie przepadają – rodzina bowiem otrzyma odszkodowanie. W każdym razie, decydując się na ubezpieczenie w ramach III filaru, musimy liczyć się z tym, że konieczne jest regularne opłacanie składek. Na początku także możemy wybrać interesującą nas strategię inwestowania kapitału – do wyboru mamy działania agresywne, zrównoważone oraz bezpieczne. Problemem w przypadku polis ubezpieczeniowych jest fakt, że są one dosyć drogie, co wynika z faktu, że w pierwszej kolejności polisa ma Stanowic zabezpieczenie na wypadek naszego zgonu.

Fundusze inwestycyjne

Data wpisu: 12-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, inwestycje

Fundusze inwestycyjne to coraz bardziej popularny sposób pomnażania naszych oszczędności. Czym właściwie one są, że tak chętnie powierzamy im nasze finanse? Przede wszystkim chodzi o to, że fundusze przynoszą z reguły wyższe zyski niż np. lokaty i konta oszczędnościowe w banku. Czasami zyski mogą być wręcz spektakularnie wysokie. Tak jest np. w przypadku funduszy agresywnego wzrostu, które inwestują kapitał w akcje spółek dopiero się rozwijających. Jeśli cenimy sobie stabilizację, lepiej będzie zdecydować się na jakiś fundusz zrównoważonego wzrostu. W takim przypadku część kapitału inwestowana jest w akcje, jednak druga jego część pozostaje bezpiecznie ulokowana w obligacja. Tym samym zmniejsza się ryzyko dużych strat. Bezpiecznym instrumentem finansowym są także fundusze rynku pieniężnego, które z reguły dotyczą inwestycji raczej krótkoterminowych w bony skarbowe, obligacje skarbowe itd. Zyski może nie są zbyt duże w tej sytuacji, ale za to fundusz tego typu jest niemalże w 100% bezpieczny, co dla wielu osób jest bardzo ważne.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Data wpisu: 12-04-2012, Tago do wpisu: finanse, budżet, kwota

W dzisiejszych czasach otrzymanie od banku karty kredytowej nie jest niczym trudnym, nawet osoby o niewielkich dochodach mogą korzystać z tego typu kredytu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zawsze spłacać zadłużenie na karcie w terminie – najczęściej wynosi on 60 dni. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić odsetek od zaciągniętego długu. Warto pamiętać o tym, by nigdy nie używać karty kredytowej do wypłacania gotówki – ani w banku ani w bankomacie. Jeśli będziemy używać naszej karty w ten sposób, od razu naliczone zostanie wysokie oprocentowanie kredytu, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Warto wspomnieć także o opłacie rocznej za korzystanie z karty kredytowej. Wybierając kartę, powinniśmy poszukać oferty z możliwością anulowania tego zobowiązania przy płatnościach na określoną sumę. Gdy już posiadamy kartę kredytową, warto robić zakupy w tych miejscach, gdzie premiowane sa one np. 1 – procentowym zwrotem wydanych pieniędzy. Dzięki temu karta kredytowa może okazać się dla nas dosyć korzystną alternatywą.

Pożyczki bez BIK – czy warto?

Data wpisu: 13-04-2012, Tago do wpisu: fundusze, budżet, inwestycjekwota

Wiele osób mających za sobą nieciekawą przeszłość kredytową i w dodatku borykających się z brakiem płynności finansowej decyduje się na szybkie pożyczki bez BIK. Czy jest to faktycznie dobra oferta? Zaletą pożyczek bez BIK jest na pewno fakt, iż są one znacznie łatwiej dostępne. Nawet osoby, które nie wykazują się dużą zdolnością kredytową, mogą bezproblemowo wziąć tego rodzaju pożyczkę. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy korzystamy z ofert instytucji pozabankowych. Pożyczki bez BIK to także pewne rozwiązanie, kiedy gotówka jest nam potrzebna jak najszybciej. Jednak mimo tych plusów pożyczki bez BIK uznawane są za raczej niezbyt korzystne oferty. Chyba łatwo się domyślić, że chodzi o ich wysokie oprocentowanie – zwykle sięga ono około 25%, co w przypadku banków jest wręcz nie do pomyślenia. Jakby tego było mało, pojawiają się prawdziwe problemy, kiedy z jakiegoś powodu zalegamy ze spłatą takiego zobowiązania. Zwykle oprocentowanie jeszcze wzrasta, do tego dłużnicy nachodzeni są nieustannie przez przedstawicieli danej firmy.