DG a księgowość

Data wpisu: 27-04-2012, Tago do wpisu: własna firma, zysk, księgowość

Działalność gospodarcza, nawet jednoosobowa, wymaga profesjonalnego księgowania wszystkich sprzedanych produktów oraz umiejętnego zapisywania poniesionych na rzecz firmy kosztów. Warto podkreślić, że nawet jeśli decydujemy się na księgę przychodów i rozchodów, nie musimy bać się, że księgowość nas przerośnie. Obecnie za niezbyt wysokie kwoty można zakupić pogramy do księgowania, które pomogą nam wystawić dowolna fakturę i które automatycznie będą prowadzić nasz rejestr sprzedaży oraz obliczać stosowne składki do ZUS i podatki. Również deklaracje podatkowe są zazwyczaj uzupełniane w pełni automatycznie, trzeba je jedynie wydrukować i wysłać do US. Dobrym pomysłem jest także zdecydowanie się na usługi jednej z cenionych wirtualnych platform do prowadzenia księgowości – ich koszt to około 400 zł w skali roku, a w to wchodzi kompleksowa pomoc techniczna oraz bezpłatne konsultacje online oraz telefoniczne z księgowymi. Jest to bezsprzecznie godna rozważenia możliwość, która może nam ułatwić prowadzenie DG.

Promocja nowej firmy

Każda nowo założona firma powinna zadbać o odpowiednia promocję, jeśli jej działalność ma być prawdziwie opłacalna dla właściciela. Na początek warto wykorzystać Internet – przede wszystkim powinniśmy zainwestować w profesjonalną stronę internetową. Nie musi ona być zbyt rozbudowana – zwyczajna strona-wizytówka wystarczy. Na pewno warto skorzystać z możliwości dopisania naszej firmy do licznych katalogów firm – często jest to usługa bezpłatna. Profile na portalach branżowych i aktywne uczestnictwo w forach tematycznych także mogą pomóc w wypromowaniu naszej firmy. Oczywiście nie tylko Internet może być przydatny. Przede wszystkim kontakty biznesowe należy budować jeszcze przed za łożeniem firmy – istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby, z którym i współpracowaliśmy wcześniej, zwrócą się do nas ponownie. N pewno warto także przemyśleć kwestię oferowanego cennika i rozważyć opcję ciekawych rabatów dla stałych klientów. Tego typu działania są najlepszą reklamą, która na pewno przyciągnie do nas naszych klientów.

Wpis do ewidencji

Data wpisu: 30-04-2012, Tago do wpisu: własna firma, zysk, księgowość

Jeśli zamierzamy rozpocząć pracę na własny rachunek, konieczne jest złożenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek EDG-1 możemy z powodzeniem znaleźć w Internecie, możliwe jest zresztą załatwienie całej sprawy elektronicznie. Choć trzeba przyznać, że najlepiej byłoby jednak papai rowy wniosek przynieść do urzędu gminy osobiście – pozwoli nam to np. na uzupełnienie ewentualnych braków oraz skorygowanie błędów. Należy pamiętać jeszcze o jednej dość istotnej kwestii. W przypadku, gdy dojdzie do jakichś zmian w wykonywanej przez nas działalności, np. do jej zawieszenia, zaprzestania czy też wznowienia, naszym obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu w urzędzie gminy. Mamy na to 14 dni. Omówmy jeszcze jedną sprawę, a mianowicie podawanie przedmiotu działalności. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, bowiem nie stosuje się tutaj formy opisowej, należy podać konkretny symbol z OPKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Trzeba jednak przyznać, że podane w niej definicje nie zawsze są całkiem jasne dla przedsiębiorców.

Płatnicy VAT

VAT to podatek, który w zasadzie płaci osoba nabywająca dane usługi. Na początku naszej działalności gospodarczej możemy zadeklarować, czy chcemy być płatnikami VAT, czy też nie. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku, gdy nasze obroty przekroczą 150000 zł w ciągu roku, automatycznie stajemy się płatnikami VAT. Większość towarów oraz wszystkie usługi objęte są stawką VAT w wysokości 23%, warto o tym pamiętać. Oczywiście na niektóre towary nalicza się niższe stawki, a niektóre są nawet zwolnione z VAT – przykładem mogą być kursy językowe oraz korepetycje. Choć VAT jest podatkiem płaconym przez konsumenta, to jednak właśnie przedsiębiorca ma obowiązek jego odprowadzania do US. Po każdym okresie rozliczeniowym ma on obowiązek złożenia do urzędu skarbowego stosownej deklaracji i przelania w terminie do 25 dnia miesiąca wyliczonego podatku VAT. Warto jeszcze podkreślić, ze firmy płacące podatek VAT mają możliwość jego odliczania na podstawie opłaconych przez siebie faktur. Jest to istotne udogodnienie dla prowadzących DG.


poprzednia     1 [2] 3     następna